MENU

Kultura i historia

Region Mała Fatra jest niewątpliwie atrakcyjnym celem turystycznym. Miasto Żilina jest jego bramą i należy do miast naprawdę wartych odwiedzenia. Historia tego regionu jest ściśle związana z Jurajem Janosikiem. Czy wiecie, że właśnie w Żilinie w 1922 roku odbyła się krajowa premiera pierwszego słowackiego filmu fabularnego zatytułowanego „Janosik”? Życie Juraja jest tematem wystawy, którą można odwiedzić w jego rodzimej Tierchowej. Także Kisuce mają powody do dumy. Właśnie tutaj znajduje się unikatowe dzieło techniki, jedyna w swoim rodzaju w Europie - leśna zwrotnicowa kolejka wąskotorowa. Długą tradycje mają różne imprezy kulturalne. Tierchowa ożywa każdego lata podczas Janosikowych Dni pełnych lokalnego folkloru. W Żylinie trzeba pamiętać, aby nie przegapić przedstawienia lub koncertu na Stacji Żilina-Záriečie, którą nowojorskie New Museum zaliczyło do 400 miejsc sztuki na świecie.


Kapliczka loretańska Žofii Bosniakovej

Kiedy pojedziecie z Żiliny w kierunku Tierchowskiej Doliny, to pierwszą wsią, którą będziecie przejeżdżać będzie Teplička nad Váhom. Z historią wsi związana jest Žofia Bosniakova.

Zobacz więcej...

Historyczne centrum Żiliny

Podczas Waszego rodzinnego urlopu w Malej Fatrze spróbujcie przespacerować się po Żilinie. Przez jej centrum przebiega jeden z najpiękniejszych deptaków na Słowacji z mnóstwem restauracji i nastrojowych kawiarni. Obejrzyjcie plac Andreja Hlinku i Rynek Mariański, który wraz z przyległymi uliczkami został w 1987 roku uznany za Miejski Rezerwat Zabytków. Znajdziecie tu kilka wyjątkowych obiektów, które na pewno zasługują na Waszą uwagę.

Zobacz więcej...

Rynek Mariański

Rynek Mariański jest zabytkowym sercem Żiliny. W 1987 roku został uznany za Miejski Rezerwat Zabytków. Zbudowany na planie kwadratu (ok 100 x 100 m), dzięki arkadom tzw. laubniom ma niepowtarzalną atmosferę, jedyną w swoim rodzaju na Słowacji.

Zobacz więcej...

Burianova wieża

Burianova wieża to wolnostojąca dzwonnica Kościoła Najświętszej Trójcy. Nazwę zawdzięcza 2336 kilogramowemu dzwonowi i swoim wyglądem przypomina znane włoskie miejskie dzwonnice - kampanile.

Zobacz więcej...

Słowacki orloj (zegar z kurantami) w Starej Bystrzycy

Czy wiedzieliście o tym, że astronomiczny zegar z kurantami tzw. orloj możecie podziwiać nie tylko w Pradze, ale i na Słowacji? Podczas Waszego urlopu w Małej Fatrze koniecznie odwiedźcie miejscowość Stara Bystrzyca. Właśnie tam znajduje się unikalny i jedyny orloj na Słowacji.

Zobacz więcej...

Kościół św. Andreja Świerada i Benedykta w Radôstke

Radôstka jest malowniczą wsią znajdującą się w pięknej okolicy Wyżyny Kisuckiej. Jednak najczęściej fotografowanym miejscem we wsi wcale nie jest piękna przyroda, która ją otacza. Jest to rzymsko-katolicki kościół św. Andrzeja Świerada i Benedykta. Chcecie wiedzieć dlaczego?

Zobacz więcej...